سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
صفحه اصلی / جاذبه های گردشگری / تاریخچه شهر تفلیس

تاریخچه شهر تفلیس

تاریخچه شهر تفلیس

تاریخچه شهر تفلیس : تفلیس یکی از زیباترین و قدیمی ترین شهرهای این کشور محسوب می شود و پایتخت کشور گرجستان است.

این شهر بزرگترین و پر جمعیت ترین شهر در کشور گرجستان است.

نام این شهر در گذشته تیفلیسی بوده است و از سال ۱۹۳۶ به طور رسمی نام این شهر به شکل زبان رسمی این مردمان یعنی تبیلیسی ثبت گشته است.

تفلیس در لغت از واژه تفیلسی که به معنای گرم است برگزفته شده است و ریشه آن قفقازی است. در این شهر زیبا چشمه های آب گرم طبیعی زیادی وجود دارد که به همین دلیل این اسم را بر روی این شهر گذاشته اند.

شهر زیبای تفلیس در مسیر جاده ابریشم قرار دارد و همین امر سبب گشته یکی از شهر هایی باشد که میان دو قسمت غرب و شرق قرار دارند.

این شهر زیبا پیشینه تاریخی و فرهنگی این مردمان را به تصویر می کشد. در این شهر دو قسمت قدیم و جدید وجود دارد که در قسمت قدیمی آن می توانید بناهای کهن، حمام های سولفور را مشاهده کنید.

در بخش قدیمی این شهر زیبا شاهد معماری ای با نوع اسلامی و خاورمیانه ای هستیم و در بخش جدید آن معماری های نوین و غربی بیشتر به چشم می خورند.

یکی از مهمترین خیابان های این شهر خیابان روستاولی نام دارد که در این منطقه بیشتر معماری روسی و اروپای شرقی به چشم می خورد.

در این شهر زیبا پلی به نام پل صلح بنا شده است که هدف آن اتصال و دوستی میان دو قسمت قدیمی و جدید در شهر بوده است.

شهر تفلیس یکی از مهمترین قطب های گردشگری در گرجستان به شمار می رود که تمامی امکانات مورد نیاز گردشگران را داراست.

شرایط سیاسی و حکومتی تفلیس

تفلیس در گذشته ۲۹ بار مورد حمله دشمنان قرار گرفته و تخریب شده است اما به همت مردمان گرجی مجددا بنا گشته است.

معماری ، فرهنگ و تمدن این مردمان هم برگرفته از شرقیان است و هم غربیان و دلیل این امر مربوط به شرابط جغرافیایی این شهر زیباست. در زمان های مختلف این شهر هم در حکمرانی غربیان و هم در حکمرانی ، حکمرانان شرقی قرار داشته است.

در داستان های محلی گرجیان به این شکل نقل شده است که شهر تفلیس را وختانگ گرگاسلی بنا کرده است.

شاه وختانگ در قرن پنجم میلادی می زیسته و مردم بر این باورند که در زمان شکار در این منطقه چشمه های آب گرم بسیاری را می یابد و دستور ساخت شهری را در این منطقه می دهد و به همین جهت نام شهر را تفلیس به معنای گرم می گذارند .

اما اسناد تاریخی ای که موجودیت نارین قلعه را ثابت می کنند نشان داده اند تاریخچه شهر تفلیس و این قلعه به قرن چهارم میلادی باز می گردد و ثابت می شود که سازنده این شهر زیبا شاه وختانگ نبوده است.

در دوران آقا محمدخان قاجار این شهر مورد حمله حکومت ایرانیان قرار گرفته بود و صدمات مالی و جانی بسیاری به گرجیان وارد شده بود به طوری که این ظلم و جنایتی که در حق این مردمان شده بود هنوز هم در یادشان است و در مورد آن صحبت می کنند.

اوایل قرن ۱۹ میلادی مردم تفلیس از حکام قاجار رهایی پیدا کردند و در سال ۱۸۰۱ شامل بخشی از امپراطوری روس ها شدند.

در اوایل قرن نوزدهم میلادی در این شهر زیبا جاده ای ارتباطی بین گرجستان و شهرهای قفقاز مانند ایروان ، باکو، باتومی ، بوتی و شهرهای مهمی از روسیه ایجاد گشت.

بعدها این شهر یکی از نقاط مهم اقتصادی به شمار رفت و افرادی همچون ایلیا چاوچاوادزه (Ilia Chavchavadze) و الکساندر گریبویدف (Aleksandr Griboyedov)  در آن زندگی کردند.

در دوران فروپاشی شوروی و استقلال گرجستان، این شهر به مکانی خشن و ناامن تبدیل شد که عملیات مافیایی در آن صورت می گرفت.

بطوریکه در دوران دیکتاتوری شواردنازه شرایط این شهر کمی آرام شد اما در واقع هنوز هم بشدت ناامن و نابسامان بود.

در سال ۲۰۰۳ میلادی مردم تفلیس با اعتراض و تظاهرات سراسری در میدان آزادی توانستند به دوران حکومت دیکتاتوری شواردنازه پایان دهند . این انقلاب به انقلاب رز مشهور شد زیرا  نیروهای امنیتی و نظامی هم برای کمک به مردم پیوستند.

اکنون تفلیس یکی از امن ترین شهرهای جهان است به طوریکه در لیست شهرهای امن جهان معرفی می شود.

اقوام و نژادهای موجود در تفلیس

تفلیس شهری قدیمی با چندین نوع اقوام و نژاد و فرهنگ است. اکثریت مردم آن گرجیان هستند اما بعد از آنها ارمنی ها و آذری ها در رتبه های بعدی از نظر گستردگی هستند.

سایر اقوام در این شهر زیبا شامل : اوکراینی ها، ژرمن ها، یهودیان، آشوریان، اوستاییان، یونانیان و مردمان روس هستند .

شرایط جغرافیایی در تفلیس

از نظر جغرافیایی تفلیس هم عرض با استانبول است و سطح آن کاملا ناهموار است به طوریکه از این نظر این شهر را به یک سالن آمفی تئاتر شبیه می دانند.

منشا رودخانه کور از کوههای ترکیه است و این رود خانه از شهر تفلیس عبود می کند و به دریای خزر می ریزد.

این رودخانه را مردمان گرجی در لفظ بومی خود به نام متکواری می شناسند . برخی از تاریخ دانان منشا این اسم را برای رودخانه کورا از نام کوروش کبیر می دانند.

تفلیس دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب است و همین امر به جذب سالانه گردشگران کمک شایان به ذکری می کند.

این شهر زیبا مناطق دیدنی بسیاری دارد که برخی آثار و ابنیه قدیمی و برخی جدید هستند.

مانند : نارین قلعه، حمام سولفور مانند حمام اربیلیانیحمام ایراکلی، تله کابین، خیابان های زیبایی مانند روستاولیچاوچاوادزهپکینی شاردنی، پارک های آبی، مسجد دو محراب، آتشکده، باغ گیاهشناسی، موزه ملی، پل صلح ، میدان آزادی، گالری هنری لاین، پارک ملی تفلیس، کلیساهای بزرگ و قدیمی مانند کلیسا کاشوتی آنچیسخاتیکلیسا سامبا کلیسا سیونیکلیسا متخی ، مجسمه مادر و … .

همچنین این شهر زیبا، زیباییهای بکر و طبیعی مهمی دارد که خود یکی از بهترین عوامل جذب سالانه گردشگران از سرتاسر دنیا است.

مانند چشمه های آب گرم، رودخانه کورا، دریاچه لاک پشت ها، کوه مقدس متاتسمیندا، گونه های جانوری و گیاهی خاص، همجواری با دریای سیاه و ….. .

شهر زیبای تفلیس در حال حاضر به شش منطقه تقسیم می شود که هر کدام از قسمت ها زیر نظر بخش و شهرداری خودشان هستند.

https://t.me/GeorgiaLovesYou

https://instagram.com/_u/georgialovesyou.c0m

پاسخ دهید