یکشنبه , ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
صفحه اصلی / جاذبه های گردشگری / حمام سولفور تفلیس

حمام سولفور تفلیس

حمام سولفور تفلیس

در بخش سنتی و قدیمی شهر زیبای تفلیس، حمام سولفور تفلیس را می توان مشاهده کرد. که هم جاذبه های فرهنگی و سنتی محسوب می شوند و هم کاربرد درمانی دارند و البته یک تجربه تکرار نشدنی هستند، این مکان های سنتی از قدیم الایام به حمامهای رستمی سزاری معروف بوده اند و در محله گریشاشویلی نزدیک رود کورا قرار دارند. حمام سولفور تفلیس برای استفاده از آب گرم گوگردی بهاری به بهره برداری می رسند.

حمام سولفور تفلیس در دل بخش تاریخی و قدیمی تفلیس واقع‌شده‌ است، با توجه به معماری این حمام‌ها، احتمال می دهند که زمان ساخت آن‌ها به قرن ۱۹ میلادی بازمی‌گردد. که البته با توجه به نوع نما و کاشی‌کاری آبی‌رنگ این حمام، به راحتی می‌توان متوجه شباهت آن با معماری دوران صفویه در ایران شد و دقیقا به دلیل همین شباغت در سبک و سیاق معماری است که این حمام به حمام شاه‌عباسی نیز ملقب است.

این حمام ها هیچگونه وسایل و تحهیزات گرمایشی ندارند ، آب گرم این حمام ها کاملاً طبیعی است و از چشمه‌های آب گرم موجود در گرجستان تأمین می‌شود. از قدیم مردم بر این باور هستند که آب این حمام دارای اثرات درمانی است. در این حمام امکان اجاره‌ی حمام اختصاصی و همچنین ماساژ نیز وجود دارد.

قدیمی ترین حمام سولفور یا حمام گوگردی تفلیس، حمام ایراکلی نام دارد که احتمالا ساخت آن درحدود  قرون ۱۷ یا ۱۹ میلادی صورت گرفته است.

در استاد از تاریخ نویسان قدیمی گرجی به جای مانده است که این حمام  به خانواده امپراطوری و شاهزاده های گرجی تعلق داشته است.

از دیگر حمام سولفور های معروف و قدیمی تفلیس میتوان به حمام های: ببتو(BEBOTOV )، سومباتو (SUMBATOV)، زوبالو (ZOBALOV) اشاره کرد.

حمام‌های تفلیس همیشه موردعلاقه‌ی افراد مشهوری بوده که از گذشته تا به امروز به این شهر زیبا و باستانی سفر کرده‌اند، افرادی مانند الکساندر پوشکین و الکساندر دوما.این افراد در خاطراتشان بعد از سفر به سرزمین گرجستان و استفاده از این خمام های بی نشیر سولفور اینگونه نوشته اند :

الکساندر پوشکین، شاعر سرشناس روسی می‌گوید: حمام رفتن در تفلیس، از بهترین تجربه‌های عمر من بوده است و هیچوقت در روسیه و یا ترکیه چنین حمام هایی ندیده بودم.

الکساندر دوما نیز پس از حمام کردن در این حمام‌ها در سال ۱۸۵۸، در خاطرات خود می‌نویسد: تمام خستگی‌هایم از بدنم رفت و حس می‌کردم آن‌قدر نیرومند هستم که بتوانم یک کوه را بلند کنم.

هزینه‌های جانبی

هزینه‌ی استفاده از حوض‌های عمومی به ازای هر نفر بیش از ۲ لاری است و حمام‌های اختصاصی از ۲۰ تا ۸۰ لاری برای هر ساعت قیمت دارند. هزینه‌ی ماساژ و پذیرایی به صورت جداگانه حساب می‌شود.

حمل‌ونقل عمومی:

اگر بخواهید به این مکان زیبا و جذاب دیدنی بدون گروه سفر کنید و بخواهید از مزایای وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید می توانید از این طریق عمل نمایید:

برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی در این مسیر شما باید تاکسی سوار شوید یا از ون‌های گرجی -مارشروتکا- استفاده کنید. و البته می توانید با استفاده از مترو نیز به این مکان به این صورت دسترسی پیدا کنید :

ایستگاه‌های متروی آولاباری به خیابان آبانوتووبانی و حمام‌های سولفور نزدیک است.

در آخر باید از تحربیات گردشگران و مسافران نسل حاضر هم استفاده کرد . با بررسی سایت معتبر trip advisor به این نتیجه خواهیم رسید که اکثریت مسافرات شهر زیبای تفلیس یکی از ضروریات برنامه های سفرشات دیدن کردن و استفاده از حمام های سوبفور است در واقع از جهانگردان قدیمی مانند الکساندر دوما تا تمامی گردشگران عصر تکنولوژی بشدت علاقمند به تجربه و استفاده از این حمام های زیبا و تاریخی هستند.

آدرس به زبان فارسی : تفلیس، خیابان آبانوتووبانی

آدرس به زبان انگلیسی : Abano St, Tbilisi, Georgia

https://t.me/GeorgiaLovesYou

https://instagram.com/_u/georgialovesyou.c0m

پاسخ دهید