سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
صفحه اصلی / سیر و سفر / نخستین رییس جمهور گرجستان

نخستین رییس جمهور گرجستان

نخستین رییس جمهور گرجستان

نام نخستین رییس جمهور گرجستان زویاد گامساخوردیا – ზვიად გამსახურდია – است.

زویاد گامساخوردیا،نخستین رییس جمهور گرجستان در سال ۱۳۱۸  در تفلیس پایتخت کشور گرجستان چشم به جهان گشود. او نخستین رییس جمهور گرجستان پس از استقلال از اتحاد جماهیر شوروی بود. پدرش کنستانین گامساخوردیا یکی از شخصیت های دانشگاهی و از نویسندگان قرن ۲۰ در گرجستان بود.

در تاریخ ۱۴آوریل ۱۹۹۱ به مقام ریاست جمهوری نائل گشت و تا تاریخ ۶ژانویه ۱۹۹۲ در مقام خود برای کشور گرجستان رییس جمهور بود.

اما چند ماه پس از اینکه او برای ریاست جمهوری کشورش منتصب شد و در پی کودتا علیه دولت گامساخوردیا، عملاً اداره امور به شواردنادزه واگذار گشت که پست ریاست مجلس و همچنین ریاست شورای ریاست گرجستان را به عهده داشت.

مذهب او مسیحی ارتدکسی بود و در تاریخ ۳۱ دسامبر ۱۹۹۳ در گذشت، وی را در منطقه خیبولا در کشور گرجستان به خاک سپرده اند.

شعار “گرجستان برای گرجی ها” یک شعار سیاسی و قومیت گرایانه‌ای است که گفته می شود این شعار مخصوص زویاد گامساخوردیا و پیروان است. برای مردم گرجی، این شعار نمایان گر استقلال آنها است. البته این شعار برای شهروندان غیرگرجی نشان دهنده از بین رفتن حقوق فرهنگی و سیاسی آنها در کشورشان یعنی گرجستان است. گروههای اقلیت در گرجستان احساس کردند که زندگی در گرجستان برای آنها مانند منت است و همینامر باعث به پاکسازی قومی در مناطق آبخاز و اوستیای جنوبی و دیگر مشکلات موجود در گرجستان فعلی شد.

البته گامساخوردیا خود اعلام کرده بود که هرگز از این شعار استفاده نکرده است و این شعار توسط دستگاه تبلیغات سیاسی روس‌ها ساخته شده است و برای اینکه او را در چشم مردمش یک فرد نژاد پرست افراطی نشان دهند این شعار را به نام او و یارانش رواج داده اند. با این حال گامساخوردیا در مورد وضعیت جمعیت شناختی منطقه کاختی می‌گوید که اقلیت این منطقه باید با آهن داغ و مذاب سوزانده شوند و از ملت گرجی جدا شوند، با آنها باید مانند خائن رفتار کرد و باید همه آنها را اخراج کرد.

گامساخوردیا به عنوان نخستین رییس جمهور گرجستان با بدست آوردن ۸۶ درصد آرا انتخاب شد.

گامساخوردیا در زمان تبلیغات خود اهداف وطن پرستانه ای برای کشورش و قومیت مردم گرجی را بیان می کرد همچون :

  1. ازدواج بین گرجی‌ها و غیرگرجی‌ها نباید ترویج شوند
  2. شهروندی گرجستان باید به افرادی که بتوانند اقامت خود در گرجستان را قبل از پیوستن گرجستان به روسیه در سال ۱۸۰۱ اثبات کنند داده شود.
  3. حقوق مالکیت باید به افرادی که در همه پرسی آوریل به استقلال ملی رای داده‌اند محدود شود.
  4. شعار گرجستان برای گرجی‌های مسیحی با وجود جدایی دین از سیاست در گرجستان.

در آن زمان بیش از ۱٫۵ میلیون اقلیت در گرجستان زندگی می کردند که این شعارهای ریاست جمهور مورد علاقه مردم را به عنوان خطری برای مردم گرجستان به حساب آمد و به عنوان مثال تبلیغاتی علیه مسلمانان در رسانه‌های گرجی به راه افتاد. در سال ۱۹۸۹، گامساخوردیا گفت “امروز، ما با مشکل بزرگی مواجه هستیم، تاتارها، ارمنی‌ها و اوستیایی‌ها روی پای خود ایستاده‌اند. ما باید سرزمین مقدس خود کاختی را از دست خارجی‌ها نجات دهیم. گامساخوردیا اعلام کرد که این شعار علیه سلطه شوروی بر گرجستان داده شده است و زمانی که به قدرت رسیده است بیشتر رویکردهای ملی گرایانه و افراطی را کنار نهاده است. در ژوئیه ۱۹۹۱ مجلس گرجستان قانونی را تصویت کرد که تقریباً تمام ساکنان گرجستان شهروند این کشور اعلام شدند.

 

https://t.me/GeorgiaLovesYou

https://instagram.com/_u/georgialovesyou.c0m

پاسخ دهید