شنبه , ۳۱ شهریور ۱۳۹۷
صفحه اصلی / جاذبه های گردشگری / نشان ملی گرجستان

نشان ملی گرجستان

نشان ملی گرجستان

نشان ملی گرجستان در ۱ اکتبر ۲۰۰۴ برگزیده شد.

این نشان، تا حدود بسیار زیادی از نشان سلطنتی باگراتیونی ، که سومین و آخرین سلسله حکومتی در گرجستان بود الهام گرفته شده است.

این خاندان سلطنتی در قرون وسطی بر این کشور حکومت می کردند.

در وسط نشان ملی گرجستان، نشان جرجیس قدیس قرار دارد. جورج قدیس، از شهدای مسیحی است او قرن ها قبل از ظهور اسلام در این جهان می زیسته است. جورج قدیس در گرجستان به گیورگی مقدس مشهور است.

درباره زندگینامه جورج قدیس، به جز واقعه کشته‌شدنش، اطلاع تاریخی دقیق دیگری در دست نیست؛ اما، در جهان مسیحی افسانه‌هایی چون کشتن اژدها به او نسبت داده شده‌است. همچنین او را حامی بعضی شهرها و کشورهای مسیحی دانسته‌اند. البته شایان ذکر است که تصویر جورج قدیس بر روی نشان فدراسیون روسیه نیز قرار دارد.

کشور روسیه و کشور گرجستان هر دو دارای یک مذهب رسمی یعتی مسیحیت ارتدکسی هستند.

نشان ملی گرجستان تا پیش از سال ۲۰۰۴ بدین شکل نبود و در آن تاثیری از جورج قدیس گرفته نشده بود بلکه نشان رسمی جمهوری دمکراتیک گرجستان(۱۹۱۸-۱۹۲۱) بود که به جای جرجیس از قهرمان ملی این کشور در برابر اشغالگری حکومت تزاری روسیه امیران استفاده شده بود.

در بالای نشان تاج سلطنتی گرجستان به رنگ زرد قرار دارد در زیر آن یک مستطیل با رنگ پس زمینه قرمز وجود دارد که درون آن تصویر جرجیس قدیس با حاله نور زرد سوار بر اسب و در حال کشتن اژدها به رنگ نقره‌ای کشیده شده‌است در دو کنار نشان دو شیرنگهبان زرد رنگ قرار دارند و در پایین نشان یک تزیین زرد رنگ قرار دارد و در زیر تزیین یک نوار که روی آن سفید و پشتش قرمز است وجود دارد که در وسطش به زبان گرجی و به رنگ سیاه نوشته شده” قدرت در اتحاد است ” و در دو گوشه نوار هم دو صلیب قرمز رنگ وجود دارد.

نوشته پرچم عبارت گرجی ძალა ერთობაშია (دزالا ارتوباشیا)است به معنای “نیرو در همبستگی است”.

 

https://t.me/GeorgiaLovesYou

https://instagram.com/_u/georgialovesyou.c0m

پاسخ دهید