یکشنبه , ۱ مهر ۱۳۹۷

کلیسای متخی

کلیسای متخی

تفلیس بزرگترین شهر گرجستان است و ۱۵۰۰ سال است که پایتخت این کشور است. این شهر در طول تاریخ محل زندگی مردمی با زمینه های فرهنگی، قومی و مذهبی متنوع بوده است. امروزه گرایش مذهبی شهر عمدتا ارتودکس مسیحی است که اکثریت آنها از شاخه کریستین ارتودکس هستند.

از این جهت این شهر دارای کلیساهای زیبا و باشکوه متعددی است.

کلیسای متخی گرجستان یکی از این کلیساها است که پیشینه تاریخی و مذهبی مهمی را دارا است زیرا در طول تاریخ بارها و بارها مورد حمله سایر کشورها قرار گرفته است اما یاز هم یازسازی شده است.

کلیسای متخی یکی از برترین دیدنیهای تفلیس به شمار می رود.

متخی یک محله تاریخی تفلیس، بر روی صخره مرتفع واقع شده که مشرف به رودخانه متکواری است.این منطقه یکی از قدیمی ترین مناطق مسکونی این شهر است.

کلیسای جامع متخی و کاخ متخی در سال ۱۲۳۵ توسط مغولان ویران شدند؛ پس از چندین دهه کاخ متخی بازسازی و کلیسا نیز از سال ۱۲۷۸ تا ۱۲۸۹ به دست دمتری سلف تعمیر و بازسازی شد.

کلیسای متخی به واقع یک طرح پیچیده است که شامل یک گنبد مرکزی با چهار ستون آزاد و یک صلیب در وسط است.

فضای سنگی بیرونی این کلیسا بسیار فرسوده است و فضای داخلی آن نیز خالی می باشد.

این کلیسا برای بار دوم با حمله ترک ها در قرن ۱۷تخریب و بار دیگر در سال ۱۷۴۸ بازسازی و مرمت شد.

در پی آن، تخریب دیگر کلیسای متخی در سال ۱۷۹۵ و به دست شاه آقا محمد خان و در طول تهاجم پارسیان به تفلیس انجام گرفت.

این کلیسا با دروازه ورودی از شمال، با یک گنبد در شرق و با دروازه دیگری در غرب همسایه است.

در مرمت ها و بازسازی ها به جای سنگ های اولیه که در ساخت این بنا استفاده شده بود از آجر در قوس گنبد استفاده کردند. همچنین پنجره های مرکزی که با صلیب تزیین شده بودند، به همان شکل سابق خود هستند.

گنبد کلیسای متخی در قرن ۱۷ به شکل ساده ای طراحی شده بود و هم اکنون از آجر برای تزیین و ساخت آن استفاده شده است.

در سال ۱۸۱۰- ۱۸۲۰ زمانی که قلعه و کلیسا را تخریب کردند، به جایشان زندان ساختند. در سال ۱۹۳۳ زندان تخریب شد و دوباره به همان کلیسا تغییر پیدا کرد.

در زمان جنگ شوروی نیز از این کلیسا برای تجمع ها استفاده می شد.

این کلیسای ارتودوکس پس از ساخت توسط پادشاه دمیتری و پس از بازسازی آن توسط پادشاه رستم، با ارگ و دژ مستحکمی ایمن شد و برای حفاظت از آن منطقه، چیزی در حدود ۳۰۰۰ سرباز به کار گمارده شدند.

این بنا در سال ۱۹۳۷ بار دیگر در حین ساخت پل متخی و جاده تخریب شد.

بازسازی مجدد این بنا با تغییرات قابل توجه ای همراه بود. در سال ۱۹۵۸ به مناسب هزار و پانصدمین سال تاسیس تفلیس، از مجسمه Vakhtang Gorgasali  که یک مجسمه اسب سوار است در کنار کلیسا پرده برداری کردند.

این مجسمه هنری از مجسمه ساز معروف Elguja Amashukeli  که سازنده مجسمه بزرگ مادر گرجستان نیز بوده است. کلیسای متخی در کنار رودخانه کورا قرار دارد و به عنوان مدخل اصلی شهر تفلیس به شمار می رود.

این کلیسای مشهور در یکی از تاریخی ترین مناطق تفلیس در بالای یک صخره برجسته قرار دارد.

صخره ای قابل توجه که در افسانه های محلی از آن به عنوان محل شهادت حامی مقدس شهر در قرن هشتم نام برده شده است.

کلیسای جامع متخی در طول دوره قرون وسطی ساخته شده و دارای سه محراب رو به شرق و چهار ستون قوی می باشد.

بازدید کنندگان علاوه بر بازدید از این مکان می توانند از تماشای پل مِتخی واقع در نزدیکی آن و اثر تاریخی قابل توجه که به افتخار بزرگداشت پادشاه واختانگ گرگ سر بنا شده، لذت ببرند. بهترین چشم انداز کلیسای جامع متخی از بالای قلعه ناریکالا قابل مشاهده خواهد بود.

نمونه عکس از کلیسا :

سابقه تاریخی کلیسای متخی:

کلیسای متخی در ساحل سمت چپ رودخانه متکواری، بر لبه صخره ای، قرار گرفته است.

این منطقه قدیمی ترین نقطه مسکونی شهر تلقی می شود. به گواه تاریخ نویسان نخستین کلیسا در این محل احتمالا توسط پادشاه وختانگ شبیه کلیسایی ساخته شد که به صورت نمادین بر روی آرامگاه مریم باکره در باغ جتسیمانی در اورشلیم ساخته شده است.

پادشاه در کنار کلیسا قلعه ای را نیز جهت اقامت خود برپا کرد. تاریخ ساخت این مجموعه به قرن ۱۲ بازمی گردد. در دوره حکمرانی شوروی سابق کلیسا کاربری مذهبی خود را از دست داد و به پادگان نظامی تبدیل شد.

معماری کلیسا:

کلیسای متخی به دلیل ساخت و ساز غیر معمول خود در بین دیگر کلیساها متمایز شده است.

این کلیسا با سقف گنبدی شکل خود در میان کلیساهای دیگر منحصر به فرد است. این گنبد بارها تخریب شده و مورد مرمت قرار گرفته است.

در ابتدا آن را با سنگهای تراشیده ساخته بودند، اما پس از مرمت از آجر برای ایجاد قوس گنبد استفاده شده است.
قلعه ای که پیش از این در کنار کلیسا ساخته شده بود، در ۱۸۱۰-۱۸۲۰ نابود شد و در دوره سلطه شوروی سابق سیاه چاله ای به عنوان زندان به جای آن ساخته شد.

در دوره پاکسازی مراکز مذهبی، حاکم وقت شوروی در گرجستان، پاولویچ بریا، دستور تخریب کامل کلیسا را داد، اما بامخالفت گروهی از روشنفکران و هنردوستان گرجستان روبه رو شد. آنها وی را متقاعد کردند که به علت وجود نقاشی های دیواری باشکوه در کلیسا می توان از آن به عنوان موزه استفاده کرد.

خوشبختانه، کلیسا حفظ شد و در اواخر دوره شوروی حتی از آن به عنوان سالن تئاتر استفاده شد. بعد از فروپاشی شوروی کاربری واقعی کلیسای متخی به آن بازگردانده شد.
در سال ۱۹۳۳ سیاه چاله تخریب شد و قلمرو اطراف کلیسا کاملا صاف شد. امروزه در نزدیکی کلیسا تنها مجسمه ای قرار دارد که پادشاه را سوار بر اسب نشان می دهد.
کلیسای متخی به دلیل محل قرار گیری آن در کنار رودخانه و تله کابین گرجستان، محل مناسبی را برای گردشگران فراهم کرده است.
بر اساس نظر سنجی در سایت معتبر Trip Advisor اکثریت گردشگران تماشای این منطقه و کلیسای زیبا را به طور قطعی پیشنهاد داده اند و اکثریت افراد بازدید از این بنای تاریخی را با رتبه عالی تشریح کرده اند.

آدرس : Metekhi St., Tbilisi, Georgia

https://t.me/GeorgiaLovesYou

https://instagram.com/_u/georgialovesyou.c0m

نقشه کلیسا متخی :

پاسخ دهید