چهارشنبه , ۳۱ مرداد ۱۳۹۷
صفحه اصلی / جاذبه های گردشگری / کلیسا جامع سیونی

کلیسا جامع سیونی

کلیسا جامع سیونی

کلیسا جامع سیونی در کشور گرجستان، به عنوان کلیسا جامع ارتودکس گرجستان و در قسمت قدیمی و سنتی تفلیس قرار دارد. نام کلیسا جامع سیونی, برگرفته از کوه صهیون در اورشلیم است. اکثر کلیساهای تفلیس از نام های سرزمین مقدس الهام گرفته شده اند.

بر اساس اسناد تاریخی به جا مانده معتقدند که ساخت این کلیسا را پادشاه واختانگ گرگاسالی (VakhtangGorgasali) در قرن پنجم شروع کرده است و صد سال بعد شاهزاده ایبریا بنا و معماری جدیدی را در آن آغاز کرده است که این کار به کمک جانشین او آدارناسه (Adarnase) تکمیل گردید.

مردم گرجستان معتقدند که هر دو شاهزاده در کلیسا جامع سیونی به خاک سپرده شده اند، اما متاسفانه هیچ اثری از تابوت های آنان موجود نیست که یکی از دلایل آن می تواند مربوط به چندین حمله ای که در دوره های متفاوت این کلیسای مقدس و تاریخی وارد شده است دانست.

این کلیسا بزرگترین کلیسا گرجستان تا پایان قرن ششم میلادی بوده است. متاسفانه این کلیسا بارها و بارها تخریب شده است یکی از علت های آن مربوط به حمله دشمنان به این کشور بوده است.

بر اساس اسناد تاریخی به جای مانده این کلیسای زیبا حداقل ۶ بار مورد تخریب قرار گرفته است، به ترتیب توسط : جلال الدین خوارزمشاه،تیمور لنگ، حمله ایرانی ها در قرن ۱۷، زلزله و آخرین بار در سال ۱۷۹۵ مجددا توسط حمله ایرانی ها.

آخرین باری که کلیسا جامع سیونی مورد تخریب قرار گرفته بوده در دوران آقا محمد خان قاجار بوده است که البته در قرن ۱۹ میلادی کلیسا به صورت اساسی مورد بازسازی و ساخت مجدد قرار گرفته است، بازسازی ناقوس کلیسا نیز به سال ۱۸۱۲ باز می گردد.

سنگ نماهای خارجی کلیسا در حدود سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۳ انجام شده است و نقاشی های داخلی کلیسا را نقاش روسی بزرگ گریگوری گاگارین در سال های ۱۸۵۱ تا ۱۸۵۵ انجام داده است. همچنین نقاشی های زیبا بر روی دیوار غربی اثر هنری از یک هنرمند گرجستانی به نام لوان است.

معماری این کلیسا به طرح معماری های قرون وسطی است. در بخش نمای شرقی کلیسا، یک صلیب حک شده و در نمای غربی و شمالی نیز نقش های برجسته ای از طرح فرشتگان و قدیسان موجود است و همچنین شانزده پنجره با قاب زینتی بر روی آن حکاکی شده است.در این کلیسا صلیب نینوی مقدس که مهمترین و مقدس ترین نشانه مسیحیت ارتدکسی است نگهداری می شود.

بازدید از این کلیسای زیبا همه روزه بین ساعات ۱ تا ۲ برای عموم رایگان و آزاد است.

آدرس به زبان انگلیسی :  Sioni St 3, Tbilisi, Georgia

شماره تماس : ۰۰۹۹۵۳۲۲۹۸۸۹۵۳

https://t.me/GeorgiaLovesYou

https://instagram.com/_u/georgialovesyou.c0m

پاسخ دهید