در شهر تفلیس در نزدیکی کلیسای متخی مجسمه ای از پادشاهان گرجی قرار دارد و یادبودی از شاه وختانگ در حال اسب سواری در این مکان قرار دارد.

در روایات و داستان‌های افسانه ای گرجی آمده است که یکی از پادشاهان گرجی به نام شاه وختانگ اول برای تفریح و شکار به یکی از مناطق سرسبز و گردشگری کنونی شهر تفلیس سفر می کند. این منطقه دارای یک چشمه آبگرم جوشان بوده است، شاهین این پادشاه به یک کبک حمله می کند و هر دو در داخل چشمه افتاده و در اثر گرمای بیش از حد آب می سوزند.

شاه وختانگ بعد از دیدن این صحنه تصمیم به برپایی یک شهر (تفلیس) در کنار این چشمه گرفته و قصر و کلیسای اولیه خود را در آن مکان بنا می کند.

از آنجایی که به دستور پادشاه وختانگ شهر تفلیس ساخته شده است، اما این روایت با کشفیات باستانشناسی سازگار نیست زیرا آثار بدست آمده از قلعه ناریکالا نشان می دهد که در قرن چهارم نیز در این منطقه شهری وجود داشته است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که شاه وختانگ را نه بیانگذار شهر تفلیس بلکه مرمت کننده و بازسازنده آن می دانیم.

این شهر از قرن ۴ میلادی پابرجاست و با وجود ویرانی های تاریخی فراوانی که داشته، هنوز مثل یه الماس می درخشد و گردشگران تور گرجستان را به سمت خودش جذب می کند. این شهر تاریخش را در قصه های قدیمی، حمام های پارسی، مجسمه ها، خانه های ایوان دار و کوچه های باریک روایت می کند. پس تا جایی که توان دارید، کوچه های این شهر را زیر و رو کنید. به ده ها موزه و گالری سر بزنید تا بتوانید فرهنگ قفقازی را در معماری و هنر اورارتویی مشاهده کنید.
تفلیس بی شک یکی از سه پایتخت دیدنی در قفقاز است و دیدنش بر هر جهانگردی واجب می باشد.